Będą nowi Kosiarze od Neala Shustermana
Neal Shusterman z pewnością należy do tych ludzi, których w świecie książkowym nie trzeba przedstawiać. Dla tych jednak, którzy nie wiedzą kim jest – kilka słów wstępu. Amerykański pisarz, twórca powieści Young Adult, a także laureat wielu nagród – m.in. National Book Award for Young People. Do jego najsłynniejszych powieści należą Podzieleni, trylogia Kosiarze oraz Głębia Challengera.
Właśnie z tym autorem, w sobotę 25 maja 2024 podczas Warszawskich Targów Książki odbyło się spotkanie. Organizatorem było Wydawnictwo Uroboros, a samą rozmowę poprowadził Daniel Muniowski ze Strefy Czytacza. W spotkaniu wzięła również udział tłumaczka – Anna Rosiak.
O rodzinie, talencie i początkach kariery
Pierwsze minuty rozmowy skupiły się na temacie dzieci, ponieważ prywatnie Neal Shusterman jest ojcem czwórki, z którymi wspólnie pisze! Doskonałym przykładem jest książka Roxy, ponieważ napisał ją wspólnie z jednym ze swoich synów – Jarrodem. Daniel Muniowski wprost zapytał jak tego dokonać, jak stworzyć czwórkę tak uzdolnionych pisarsko i artystycznie młodych ludzi, natomiast Neal, śmiejąc się, odpowiedział „They just came out that way” [tłum. „Oni po prostu tacy się urodzili”]
Podczas spotkania poruszony został temat talentu, a właściwie tego, czy „talent” jest czymś realnym, czy jest to po prostu kwestia ciężkiej pracy i wyćwiczenia własnego stylu. Neal Shusterman wyjaśnił, że według niego jest to kombinacja trzech elementów – talentu, ciężkiej pracy oraz szczęścia. Dodał również, że jego pierwsze książki nie zostały w ogóle wydane i teraz. Z perspektywy czasu jest z tego zadowolony, bo nie były to najlepsze dzieła. Zaznacza jednak, że musiał je napisać, bo tylko dzięki temu mógł trenować swój warsztat pisarki, nabierać doświadczenia i stawać się lepszym pisarzem.
Jak pisać dla wszystkich?
Ciekawym wątkiem, który poruszył Muniowski podczas rozmowy z Nealem Shustermanem był temat uniwersalności jego książek. Padły pytania o to, jak autorowi, pomimo jego dojrzałości, udaje się pisać tak dobre, wciągające i fascynujące książki dla młodzieży. Jak to robi, że jego twórczość trafia zarówno do młodszego pokolenia, jak również do ludzi dorosłych. Odpowiedź była krótka – Neal przyznał, że wewnątrz nadal jest nastolatkiem. Dodał jednak, że książki, które pisze dotyczą uniwersalnych prawd. Dzięki temu mogą być rozumiane nie tylko przez ludzi różniących się wiekiem, ale też przez ludzi pochodzących z różnych kultur.
Rady od Neala Shustermana dla początkujących pisarzy!
Nawiązując do swoich dwóch pierwszych niewydanych książek, Neal Shusterman powiedział, że każdy autor, gdy napisze swoją pierwszą książkę, uważa, że jest ona genialna. On też tak twierdził, dopóki nie napisał kolejnej. A gdy napisał trzecią, zdał sobie sprawę z tego jak fatalne były poprzednie dwie. Paradoksalnie, najlepszą rzeczą, która mu się przydarzyła, było odrzucenie przez wydawców tych pierwszych książek, ponieważ właśnie to zmusiło go, do tego by stał się lepszym pisarzem, by wkładał więcej pracy w swój warsztat. Obecnie młodzi pisarze mają więcej możliwości, także do tego, by wydawać książki samodzielnie. I właśnie to jest kwestią, która według pisarza może spowodować, że niektórzy z tych aspirujących młodych twórców, nie będą zdawać sobie sprawy, że ich warsztat wymaga jeszcze doszlifowania, że muszą nad nim bardziej popracować zanim jakiś wydawca zdecyduje się ich książkę wydać. Szlifowanie swojego „pióra” to klucz do sukcesu.
„To, o czym lubię pisać to uniwersalne prawdy o tym co to znaczy być człowiekiem”.
[tł. własne]
Kolejną radą, którą sam Neal kiedyś otrzymał, jest to, aby nie skupiać się tylko na jednym gatunku i nie pisać tylko tego, w czym czujemy się najlepiej. Jeśli będziemy tak robić – staniemy w miejscu i nie nauczymy się niczego nowego. Pisanie innych gatunków spoza naszej strefy komfortu sprawi, że będziemy musieli dać z siebie więcej. Pozwoli nam nauczyć się pisać lepiej, tworzyć postacie w różnych gatunkach literackich. A gdy już wrócimy do gatunku, w którym czujemy się najlepiej. Będziemy umieli stworzyć dużo bardziej wiarygodne i rozbudowane postacie, będziemy w stanie stworzyć historie o prawdziwych ludziach.
Co z tymi Kosiarzami?
W trakcie rozmowy o nowych pomysłach na książki i tematach, które chce w nich poruszyć. Neal Shusterman zdradził, że po ukończeniu książki, nad którą aktualnie pracuje, ma zamiar napisać prequel do Kosiarzy – serii, która robi absolutną furorę wśród polskich czytelników! Oprócz tego, prawa do serii zostały kupione przez studio Universal i trwają prace nad adaptację Kosiarzy w formie serialu! Producentem serialu będzie Steven Spielberg. Cytując Shustermana – „Najfajniejsze z tego wszystkiego dla mnie jest to, że Spielberg wie, kim ja jestem!”
Spotkanie z Nealem zakończyło się podpisywaniem przez niego książek. Gdyby znalazł się ktoś wątpiący w popularność autora w Polsce, wystarczyłoby, żeby zobaczył ciągnącą się do niego kilometrową kolejkę! Niektórzy czytelnicy spędzili w niej nawet ponad 4 godziny! Miejmy nadzieję, że ta wizyta nie była ostatnią wizytą Neala Shustermana i będziemy mogli gościć go w naszym kraju jeszcze nie raz.
Przeczytaj również o cierpieniu w poruszającej książce Heaven